"Kolekcjoner radia"
- Zacząłem początkowo zbierać wszystko, co nazywało się radiem, ale ze względu na to, że gabarytowo już nie mogłem sobie poradzić z pomieszczeniem tych wszystkich odbiorników, trzeba było na coś się zdecydować i zająłem się samochodowymi odbiornikami. Nie wyobrażam sobie, gdybym miał to stracić teraz. Nie miałbym chyba dla kogo żyć, no poza tym, że mam wspaniałe dzieci, ale dzieciom też byłoby przykro. One się już tak przyzwyczaiły, że nie wyobrażają sobie mnie bez radia albo radia beze mnie - mówi w reportażu Zbigniew Klimczak.
- Radio musi u mnie grać wszędzie. W samochodzie, w pracy, w domu. Bez radia nie potrafię funkcjonować. Uważam, że jak już nie będę mógł słuchać radia albo przestanie mnie interesować program radiowy, to już chyba koniec mojego życia. Myślę, że jeszcze dożyję takich czasów, że będę mógł sobie jakiegoś chipa wszczepić, żeby cały czas słuchać radia - mówi bohater reportażu.
Skąd u niego ta pasja? Co takiego jest w odbiornikach, że tak go to pociąga i mógłby godzinami przy nich siedzieć? Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Kolekcjoner radia":
"Coś, co strasznie wciąga"
Reportaż powstał kilka lat temu. Postanowiliśmy sprawdzić, czy coś się u Zbigniewa Klimczaka zmieniło. - Mnie jest ciągle mało, czuję niedosyt. To jest coś takiego, co strasznie wciąga. Nie znudziło mi się to. Coraz większą przyjemność mi sprawia zdobycie jakiegoś odbiornika, ponieważ jest to coraz trudniejsze. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy:
Zapraszamy także do wysłuchania rozmowy Wiesława Molaka z autorką reportażu Dorotą Boniecką-Górny:
XIII Światowy Dzień Radia
Światowy Dzień Radia został ustanowiony z inicjatywy Hiszpanii i proklamowany przez UNESCO w 2011 roku. Dzień ten upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 roku. "Radio od stu lat informuje, dostarcza rozrywki i edukuje" to temat wybrany przez UNESCO na Światowy Dzień Radia 2024.
Zwraca on uwagę na bogatą przeszłość radiofonii, obecnie odgrywaną przez nią rolę i przewiduje dynamiczny rozwój w przyszłości. Podkreśla wielkie znaczenie tego środka przekazu jako źródła informacji, jego wpływ na życie społeczeństw, a jednocześnie praktyczną funkcję jako przenośnej sieci bezpieczeństwa publicznego podczas sytuacji awaryjnych i przerw w dostawie prądu wskutek klęsk żywiołowych i katastrof.
Radio w dobie wzmożonej migracji ma wartość demokratyczną, łącząc oddolnie grupy ludzi, między innymi imigrantów, mniejszości i osoby dotknięte ubóstwem. Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego były - w 1920 roku - Stany Zjednoczone. Dwa lata później powstała BBC - Brytyjska Korporacja Nadawcza.
Początek radiofonii w Polsce
Za początek radiofonii w naszym kraju uznaje się 1 lutego 1925 roku, kiedy to ze stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie przy ulicy Narbutta, o godzinie 18.00 inżynier Roman Rudniewski powiedział do mikrofonu: "Tu próbna stacja radionadawcza PTR, fala 385 metrów". Była to pierwsza, eksperymentalna audycja radiowa.
Pół roku później, 8 sierpnia 1925, powstała spółka "Polskie Radio". Polskie Radio liczy zatem 99 lat. Regularne nadawanie programu radiowego Polskie Radio rozpoczęło 26 listopada 1925 roku. Kilka miesięcy później, 18 kwietnia 1926, oddano do użytku Rozgłośnię Polskiego Radia w Warszawie. Z odbiorników popłynęły słowa "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa...".
Dziś Polskie Radio towarzyszy słuchaczom za pośrednictwem ogólnopolskich programów - Jedynki, Dwójki, Trójki, Polskiego Radia 24 oraz Polskiego Radia dla Zagranicy, a przez internet, aplikacje i w systemie DAB+ nadaje: Czwórkę, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców i Polskie Radio dla Ukrainy. Z kolei portal polskieradio24.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia. Polskie Radio od 1994 roku należy do Europejskiej Unii Nadawców - EBU.
Tytuł reportażu: "Kolekcjoner radia"
Autorka: Dorota Boniecka-Górny
Data emisji: 13.04.2024
Godzina emisji: 1.00-2.00
Jedynka/IAR/kh/wmkor
Światowy Dzień Radia 2024. Reportaż o kolekcjonerze odbiorników [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl